Bezpieczny seks - kiedy, jak uprawiać

Bezpieczny seks – kiedy, jak uprawiać, metody

Bezpieczny seks - kiedy, jak uprawiaćChoroby przenoszone drogą płciową, które dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn, stanowią globalny problem w dziedzinie zdrowia publicznego.

Mimo że większość chorób przenoszonych drogą płciową można leczyć, niektóre z nich nie mogą, jak np. HIV (który wywołuje AIDS), opryszczka narządów płciowych, a także wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który może powodować brodawki płciowe.

Choroby przenoszone drogą płciową mogą być przenoszone przez osoby, które nie wiedzą, że są zakażone. Zawsze używaj ochrony przy każdym stosunku, w tym podczas seksu oralnego, dopóki nie będziesz pewna, że Ty i Twój współmałżonek nie jesteście zainfekowani chorobą przenoszoną drogą płciową.

Jeśli jesteś w związku, opóźnij uprawianie seksu zanim będziesz gotowa emocjonalnie i fizycznie, zgodzisz się na odbycie stosunku płciowego i zostaniesz przebadana w kierunku choroby przenoszonej drogą płciową.
Abstynencja jako unikanie

Całkowite unikanie kontaktów seksualnych (abstynencja), takich jak seks czy ustne stosunki seksualne, jest jedynym środkiem ochrony przed chorobą.

Omówienie STI do momentu odbycia stosunku płciowego z daną osobą. Chociaż partner seksualny nie ma oznak SIH, to jednak może być zarażony.

Z iloma osobami kiedykolwiek odbyłaś stosunek seksualny?
Być może kiedykolwiek uprawiałeś seks bez prezerwatywy?
Czy odbywałaś/eś kiedyś seks oralny bez zabezpieczenia?
Być może miałaś/eś więcej niż jednego partnera seksualnego w jednej chwili?
Czy mogłaś/-łeś kiedykolwiek uprawiać seks z osobą, która wstrzykuje ci lekarstwa?
Czy odbywałaś/eś stosunek bez zabezpieczenia z prostytutką?
Być może miałaś/eś kiedykolwiek test na HIV? Jakie były wyniki?
Być może miałaś/eś chorobę przenoszoną drogą płciową, taką jak zapalenie wątroby typu B lub zapalenie wątroby typu C?

Niektóre choroby przenoszone drogą płciową, takie jak HIV, mogą trwać do 6 tygodni, zanim zostaną wykryte we krwi. Opryszczka narządów płciowych i wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) mogą się rozprzestrzeniać, gdy nie ma żadnych objawów. Nawet jeśli Ty i Twój współmałżonek jesteście badani, używajcie prezerwatyw do wszystkich stosunków seksualnych zanim Ty i Twój współmałżonek nie będziecie uprawiać seksu z innym mężczyzną przez 6 tygodni. Następnie poddajcie się badaniom.
Zwróć uwagę na objawy STI, na przykład nieregularną wydzielinę, mdłości, stan zapalny lub narosty na obszarze narządów płciowych współmałżonka lub ból podczas oddawania moczu.

Nie należy mieć więcej niż 1 partnera seksualnego w jednej chwili. Najlepszy seks jest z jednym partnerem, który uprawia z Tobą seks. Za każdym razem, gdy zakładasz nowego partnera seksualnego, jesteś narażona na wszystkie dolegliwości, jakie mogą mieć wszyscy jego małżonkowie. Twoje ryzyko dla STI wzrasta w przypadku, gdy masz kilku partnerów dokładnie w tym samym momencie.
Używaj prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiasz stosunek. Prezerwatywa jest Twoją idealną metodą zabezpieczenia się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Lateksowe i poliuretanowe prezerwatywy nie przepuszczają wirusów STI, dlatego też stanowią bardzo dobrą ochronę przed STI. Prezerwatywy wykonane z jelita owczego nie chronią przed STI.

Unikaj dublowania, jeśli jesteś dziewczynką, ponieważ może to zmienić normalną równowagę organizmu w pochwie i zwiększyć niebezpieczeństwo zachorowania na STI.
Niedrożność zębów, podobnie jak w przypadku zapory zębowej, może być wykorzystana do zmniejszenia rozprzestrzeniania się choroby poprzez stosunki płciowe w jamie ustnej. O tym zabiegu można porozmawiać z lekarzem lub lekarzem.
Poinformuj swojego partnera lub partnerów seksualnych, jeśli masz objawy choroby lub jeśli jesteś leczona na STI, takie jak HIV lub opryszczka. W przypadku, gdy Ty i Twój współmałżonek odbywacie stosunek płciowy, użyjcie prezerwatywy lateksowej.

Urazy, infekcje i choroby kobiecych narządów płciowych