infekcje-przenoszone-droga-plciowa

Infekcje przenoszone drogą płciową – rodzaje, objawy, leczenie

infekcje-przenoszone-droga-plciowaPoza przeziębieniami i grypą, choroby przenoszone drogą płciową (STI) to kilka z bardzo rozpowszechnionych infekcji na naszej planecie. Choroby przenoszone drogą płciową dotykają zarówno kobiety jak i mężczyzn, a prawie połowa wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową występuje u osób poniżej 25 roku życia. Narażenie na chorobę przenoszoną drogą płciową może nastąpić w każdym przypadku kontaktu seksualnego z osobami, które mają do czynienia z narządami płciowymi, jamą ustną (ustną) lub odbytnicą. Narażenie jest bardziej prawdopodobne, jeśli masz więcej niż jednego partnera seksualnego lub nie używasz prezerwatyw. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą być przenoszone przy kontakcie nieseksualnym, na przykład poprzez dzielenie się igłami podczas porodu niemowlęcia lub poprzez karmienie piersią. Choroby przenoszone drogą płciową (STI) są również znane jako choroby przenoszone drogą płciową (STD).

Choroby przenoszone drogą płciową stanowią globalny problem w zakresie zdrowia publicznego, ponieważ istnieje większa szansa na większe rozproszenie, ponieważ więcej osób podróżuje i bierze udział w akcjach seksualnych. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia określonych rodzajów nowotworów i chorób przy użyciu ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV). Ciężarne dziewczęta mogą rozprzestrzeniać SIH u swoich niemowląt. Wielu mężczyzn i kobiet nie może mieć objawów choroby przenoszonej drogą płciową, ale nadal jest w stanie ją rozprzestrzeniać. Badania na obecność wirusa STI pomogą wcześnie wykryć problemy, więc w razie potrzeby można rozpocząć leczenie. Konieczne jest uprawianie bezpieczniejszego seksu z partnerami, szczególnie jeśli ty lub oni macie zachowania seksualne wysokiego ryzyka. Obejrzyj część dotyczącą profilaktyki w tym temacie.

Jeśli uważasz, że możesz mieć oznaki STI:

Brak kontaktu seksualnego lub aktywności seksualnej podczas oczekiwania na umówioną wizytę. Pozwoli to na zatrzymanie rozprzestrzeniania się tej choroby.
Kobiety nie powinny się dublować. Podwajanie zmienia normalną równowagę bakterii z odbytu.

Częste choroby przenoszone drogą płciową

Istnieje 20 różnych STI. Mogą być one spowodowane przez bakterie, wirusy i pierwotniaki. Kilka z najczęstszych STI to..:
Szczególne rodzaje HPV wysokiego ryzyka mogą prowadzić do raka szyjki macicy u dziewczynek. Opryszczka narządów płciowych może zwiększyć Twoje szanse na zakażenie wirusem HIV.
Inne choroby, które mogą być przenoszone drogą płciową.
Świerzb wraz z wszami łonowymi, który rozprzestrzenia się poprzez kontakt seksualny.

Bakteryjne choroby przenoszone drogą płciową mogą być leczone i leczone, jednak choroby przenoszone drogą płciową przez wirusy na ogół nie mogą być wyleczone. Jesteś w stanie znaleźć bakteryjny SIH od czasu do czasu, nawet jeśli jest to jeden z tych, które były leczone i traktowane wcześniej.
Aktywni seksualnie nastolatkowie i młodzi dorośli

Nastolatki i młode osoby dorosłe aktywne seksualnie są w grupie podwyższonego ryzyka występowania chorób przenoszonych drogą płciową, ponieważ w okresie nastoletnim zachodzą u nich zmiany biologiczne, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby przenoszonej drogą płciową i mogą być bardziej podatne na jej wystąpienie:

odbyć stosunek płciowy bez zabezpieczenia.
Uprawiać ryzykowne zachowania seksualne .
Posiadać współmałżonków o ryzykownych zachowaniach seksualnych.

Dane Polskiej Agencji Zdrowia Publicznego z 2010 r. dotyczące SIH wskazują na to:

Młode dziewczęta w wieku od 15 do 24 lat i młodzi mężczyźni w wieku od 20 do 29 lat są bardziej skłonni do nabywania SIH.
Chlamydia jest najczęściej rozpoznawaną i udokumentowaną SIH w Polsce.
Rzeżączka wzrosła o 94% w ciągu ostatnich dziesięciu dekad. Mężczyźni stanowią dwie trzecie udokumentowanych przypadków. Młodzi mężczyźni w wieku od 20 do 29 lat i młode dziewczęta w wieku od 15 do 24 lat są dotknięte tą chorobą.
Około 70 procent dorosłych osób mogło przynajmniej raz w życiu doświadczyć HPV typu genitalnego. Dotyczy to zarówno nastolatków, jak i młodych dorosłych mężczyzn i kobiet.
Choroba opryszczki narządów płciowych występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Choroba ta nie jest rzadkością u nastolatków i dorosłych mężczyzn i kobiet.
W latach 2000 – 2004 odnotowano 20 procentowy wzrost liczby testów na HIV.
Ceny syfilisu wzrosły w całej Polsce od poprzednich 15 dekad. Mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat, którzy uprawiają seks z mężczyznami i osobami świadczącymi usługi seksualne, zostaliby dotknięci tym problemem. Osoby używające narkotyków w formie iniekcji, osoby z wieloma partnerami seksualnymi oraz osoby, które mają kontakty domowe lub seksualne z poważnym lub przewlekłym usługodawcą, są dotknięte tym problemem.

Ważne jest, aby poddać się leczeniu, jeśli uważasz, że możesz dostać SIH lub byłeś narażony na jego działanie. Wiele oddziałów służby zdrowia, klinik planowania rodziny i klinik chorób przenoszonych drogą płciową oferuje poufne usługi w zakresie identyfikacji i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową. Wczesne leczenie może pomóc w leczeniu bakteryjnego SIH i uniknąć powikłań.

Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, dostępnych jest wiele narzędzi, takich jak gabinet lekarski lub praktyki planowania rodziny, które pomogą Ci porozmawiać z nastolatkiem o bezpieczniejszej aktywności seksualnej, zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową, a także o ocenie i leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową.
Zagrożenia typowe dla kobiet z chorobami przenoszonymi drogą płciową

U dziewcząt, STI może prowadzić do ciężkiej choroby macicy i jajowodów (narządów rozrodczych), znanej jako choroba zapalna miednicy (PID). PID może prowadzić do powstania blizny, która niszczy jajowody, powodując niepłodność, ciążę pozamaciczną, ropień odbytu, a nawet chroniczny ból miednicy.

Choroby przenoszone drogą płciową u ciężarnych dziewcząt mogą powodować problemy, na przykład:
Przedwczesna wysyłka.
Zagrożenia szczególnie dla facetów z chorobami przenoszonymi drogą płciową

Choroba i schorzenie tego najądrza, cewki moczowej, odbytu, wraz z prostatą

Każde dziecko lub nawet bezbronna osoba dorosła stosująca wskazania SIH musi zostać oceniona przez lekarza, aby ustalić przyczynę i ocenić, czy istnieje możliwość wykorzystywania seksualnego.

Jeżeli u dziecka występują oznaki choroby przenoszonej drogą pokarmową lub zostało ono narażone na kontakt z tą chorobą w wyniku stosunku doustnego, odbytniczego lub pochwowego, należy ocenić objawy, aby zdecydować, czy i kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Bezpieczny seks

Urazy, infekcje i choroby kobiecych narządów płciowych